Bij HIP nemen we je mee achter de schermen van ons bedrijf. In de serie “Kijkje binnen HIP” gaan we in gesprek met collega’s. Deze keer vertelt Mats over hoe hij erachter kwam dat een rol als inkoopadviseur bij hem past.
Vertel iets over jezelf
Mijn naam is Mats van den Bosch, ik ben 25 jaar oud en woon in het prachtige Groningen. Net als veel anderen binnen HIP heb ik de studie Facility Management afgerond.
In het verleden vond ik het een uitdaging om mijn gewenste carrièrepad te bepalen; ik wist vaak wat ik níet wilde, maar dat liet nog veel mogelijkheden open. Al snel tijdens mijn afstudeerperiode bleek dat HIP, inkoop en ik een goede match zijn. Sinds september 2024 ben ik dan ook met veel plezier werkzaam bij HIP.
Wat is je opdracht nu en wat heb je in je tijd bij HIP geleerd?
Onlangs heb ik mijn eerste opdracht afgerond bij Regionaal Serviceteam Jeugd IJsselland (RSJ). RSJ is verantwoordelijk voor de inkoop van jeugdzorg voor elf gemeenten. Binnen deze opdracht vervulde ik de rol van contractbeheerder, waarbij ik de spil was tussen gemeenten, zorgaanbieders en interne stakeholders.
In deze functie beheerde en controleerde ik contracten van A tot Z, bewaakte ik afspraken en deadlines en zorgde ik voor de juiste documentatie. Daarnaast toetste ik inschrijvingen aan aanbestedings- en contractvoorwaarden en was ik het eerste aanspreekpunt voor zowel zorgaanbieders als gemeenten. Ook optimaliseerde ik werkprocessen en droeg ik bij aan analyses van het zorglandschap binnen de ingekochte zorg. Nadat ik deze werkzaamheden zelfstandig had uitgevoerd, heb ik drie nieuwe contractbeheerders in vaste dienst ingewerkt en wegwijs gemaakt binnen de organisatie.
In de beginfase van mijn opdracht had ik enige tijd nodig om mijn weg te vinden in de nieuwe werkomgeving. De overgang van studie naar een professionele werkomgeving bracht immers veel nieuwe aspecten met zich mee, zoals het beheren van agenda’s en mailboxen en het dragen van de bijbehorende verantwoordelijkheden. Ik werd grotendeels op afstand ingewerkt, daardoor heb ik al snel geleerd om zelfstandig te werken en mijn werkzaamheden proactief eigen te maken.
Mijn tijd bij HIP heeft mij laten zien dat het inkoopvak veel minder zwart-wit is dan ik vooraf dacht, zeker binnen het sociaal domein. Daar blijken regels vaak rekbaarder te zijn. Wanneer contractafspraken bijvoorbeeld niet volledig worden nagekomen, is het niet altijd mogelijk om de samenwerking direct te beëindigen, omdat de jeugdige anders tussen wal en schip zou vallen. Deze opdracht heeft mij geleerd verder te kijken dan alleen de gemaakte afspraken en bewust stil te staan bij de consequenties van bepaalde keuzes.
Wat vond je tot nu toe het leukste om te doen?
Sinds april werk ik mee aan een aanbesteding voor de inhuur van personeel bij de gemeente Midden-Drenthe. Dit traject begeleid ik samen met een senior collega van HIP. Ik vind dit een bijzonder interessant project, omdat ik van elke afspraak iets nieuws leer en het aanbestedingsproces van dichtbij leer kennen. In de toekomst wil ik dit soort aanbestedingen graag zelfstandig oppakken.
Wat is je ambitie, waar wil je nog in groeien?
Zoals ik in de inleiding al benoemde, vond ik het vroeger een uitdaging om mijn loopbaanrichting te bepalen. Inmiddels weet ik dat de rol van inkoopadviseur goed bij mij past. Het inkoopvak is breed en veelzijdig, en mijn persoonlijke doel is om te ontdekken binnen welk deelgebied en domein ik mij verder wil specialiseren. Wat is een betere manier om daarachter te komen dan door ervaring op te doen via detachering of projectmatige opdrachten?
Wat is jouw advies aan inkopers van de toekomst?
Mijn advies aan de inkopers van de toekomst is om meer aandacht te besteden aan het menselijke aspect van het vak. Door de opkomst van AI en automatisering verlopen processen steeds sneller, maar juist daardoor dreigt het persoonlijke contact met stakeholders verloren te gaan.
“Blijf investeren in echte gesprekken, begrip voor belangen en wederzijds vertrouwen, dan komt de rest vanzelf!”
Welke kernwaarde van HIP past het beste bij jou? (Persoonlijk, Verbindend, Ondernemend, Oprecht, Samen)
Met mijn vrij groene karakterprofiel kan ik niet anders zeggen dan persoonlijk en samen. Zowel in mijn werk als privé vind ik bijna alles leuker om samen te doen dan alleen. Deze kernwaarden van HIP kom ik dagelijks tegen op de werkvloer: van het zoeken naar een nieuwe opdracht tot het samenwerken met collega’s. Ik haal energie uit het opbouwen van relaties, het delen van kennis en het gezamenlijk behalen van gave resultaten.
